Istorija

Turnir prijateljstva 2014

Turnir prijateljstva je prvi put održan 2014. godine, a pravo učešća imali su igrači do 14 godina.

Učesnici prvog izdanja Trurnira prijateljstva bili su: Crvena zvezda, Rijeka, Željezničar, Vardar, Partizan, Osjek, Velež, Olimpija, Dinamo Zagreb, Vojvodina, Borac Banjaluka, Budućnost Podgorica, Sarajevo, Sloboda Tuzla, OFK Beograd i ekipa Semberije.

U polufinalu su se sastali Dinamo Zagreb i Crvena zvezda, odnosno OFK Beograd i Olimpija. Veliki derbi između Zagrepčana i Beogradjana završen je nerešenim rezultatom 1:1, a Dinamo je eliminisao Zvezdu zahvaljujući boljem izvodjenju penala 5:4. U drugom meču, OFK Beograd je nadigrao Olimpiju 3:1.

U velikom finalu, Dinamo Zagreb je savladao OFK Beograd sa 3:1 i postao prvi osvajač Turnira prijateljstva. Golove za pobednički tim postigli su Tomašković u 26, Dejanović u 35. i Marin u 50. minutu. Strelac za OFK Beograd bio je Stuparević u 10. minutu.

Za najboljeg igrača Turnira prijateljstva 2014 proglašen je David Čalin iz Dinama, dok je prvotimac OFK Beograda Filip Stuparević bio najbolji strelac turnira sa 5 golova.

Turnir prijateljstva 2015

Naredne godine, Turnir prijateljstva 2015 je organizovao takmičenje za igrače do 16 godina. Takođe je učestvovalo 16 ekipa: Dinamo Zagreb, Sloboda Tuzla, OFK Beograd, Sutjeska, Crvena zvezda, Velež, Osijek, Budućnost Podgorica, Partizan, Vardar, Željezničar, Zagreb, Rijeka, Vojvodina, Sarajevo i Napredak Kruševac.

Posle veoma zanimljive prve faze, Dinamo Zagreb, Crvena zvezda, Partizan i Vojvodina su obezbedili plasman među četiri najbolje ekipe. Prvi meč bio je repriza polufinala iz 2014 – Dinamo Zagreb protiv Crvene zvezde. Ovoga puta crveno-beli su bili uspešniji, pobedili su velikog rivala sa 1:0 i tako se revanširali za poraz od godinu dana ranije. U drugom polufinalnom okršaju, Vojvodina je savladala Partizan takođe minimalnim rezultatom 1:0.

Finale je proteklo u veoma čvrstoj i opreznoj igri sa obe strane. Crvena zvezda i Vojvodina su bili svesni da jedan potez može da odluči šampiona… To se upravo i dogodilo. Svega 10 minuta pre kraja utakmice, Mihajlović je postigao gol za Crvenu zvezdu i ispostavilo se odlučio pobednika. Zvezda je pobedila Vojvodinu sa 1:0 i pehar je otišao u Beograd.

Najbolji igrač Turnira prijateljstva 2015 bio je Miloš Zličić iz Vojvodine, dok je nagrada za prvog strelca turnira otišla u ruke Stevana Joveljića iz Crvene zvezde koji je postigao 4 gola na turniru.

Turnir prijateljstva 2016

Turnir prijateljstva 2016 ponovo je okupio 16 najboljih ekipa iz regiona, uzrasta do 16 godina. Učesnici Turnira prijateljstva 2016 bili su: Dinamo Zagreb, Sloboda Tuzla, OFK Beograd, Sutjeska, Crvena zvezda, Velež, Osijek, Budućnost Podgorica, Partizan, Vardar, Željezničar, Olimpija Ljubljana, Rijeka, Vojvodina, Sarajevo i Zagreb.

U polufinale su se plasirali Crvena zvezda, Vojvodina, Rijeka i Sarajevo, a oba polufinalna duela su odlučena nakon izvodjenja jedanaesteraca. Vojvodina je eliminisala Crvenu zvezdu – 1:1 (penalima 5:3), a Rijeka je pobedila Sarajevo – 1:1 (penalima 3:1).

U velikom finalu, Vojvodina je savladala Rijeku minimalnim rezultatom 1:0 i tako došla do svog prvog trofeja na Turniru prijateljstva. Heroj Novosadjana bio je Nemanja Krstić koji je postigao odlučujući gol u 48. minutu iz slobodnog udarca.

Najbolji igrač Turnira prijateljstva 2016 bio je Mihajlo Nešković iz Vojvodine, a nagrada za najboljeg strelca pripala je Slobodanu Tediću iz Vojvodine koji je postigao ukupno 5 golova na turniru.

Turnir prijateljstva 2017

Turnir prijateljstva 2017 obeležila je ekipa Crvene zvezde koja je postala prvi tim koji je 2 puta osvojio ovo takmičenje. Crveno-beli su bili dominantni tokom celog turnira na kojem su ostvarili svih 5 pobeda uz impresivnu gol razliku – 15:0.

Na Turniru prijateljstva 2017 je učestvovalo 16 ekipa, uzrasta do 16 godina: Borac Banja Luka, Budućnost Podgorica, Dinamo Zagreb, Crvena zvezda, OFK Beograd, Olimpija Ljubljana, Osijek,  Partizan, Rijeka, RNK Split, Sarajevo, Sloboda Tuzla, Spartak Subotica, Vardar, Vojvodina i Željezničar. U polufinale su se plasirali Crvena zvezda, OFK Beograd, Rijeka i Osijek.

Crvena zvezda je bez većih problema savladala OFK Beograd rezultatom 3:0 i tako se plasirala u finale, dok je Osijek bio bolji od Rijeke nakon boljeg izvodjenja jedanaesteraca – 1:1 (5:4). U velikom finalu Crvena zvezda je bila ubedljiva i savladala Osijek sa 4:0.

Najbolji igrač Turnira prijateljstva 2017 bio je Njegoš Kupusović iz Crvene zvezde, a nagrada za najboljeg strelca pripala je Luki Budiću iz Dinama koji je postigao 4 gola.

Kup prijateljstva evropskih klubova 2018

Nakon 4 godine uspešne organizacije Turnira prijateljstva, došao je trenutak da se napravi korak napred. Tako je prestižni regionalni turnir 2018. godine proširio svoje granice u cilju stvaranja još zanimljivijeg i kvalitetnijeg takmičenja. Tako je nastao Kup prijateljstva evropskih klubova.

Kup prijateljstva evropskih klubova je imao zadatak da najboljim timovima iz regiona pojača konkurenciju dovođenjem ekipa iz nekih od najjačih liga Evrope. U premijernom izdanju turnira učestvovali su Budućnost Podgorica, Crvena zvezda, Dinamo Zagreb, Olimpija Ljubljana, Osijek, Partizan, Sarajevo, Vardar, Vojvodina i Željezničar, dok su specijalni gosti na ovom turniru bili Espanjol (Španija), Fenerbahče (Turska), Torino, Udineze i SPAL (Italija) i Videoton (Mađarska).

Takođe, promenjeno je i mesto odigravanja turnira, pa je tako prvi po redu Kup prijateljstva evropskih klubova odigran na Zlatiboru, a podignuta je i starosna granica za igrače, što je značilo da su svi timovi imali pravo da povedu fudbalere od 18 godina i mlađe.

U veoma zanimljivoj prvoj fazi takmičenja prva mesta u svojim grupama osvojili su Sarajevo, Partizan, Vojvodina i Espanjol, a pravo uzbudjenje je počelo u polufinalnim mečevima.

U prvom polufinalu Sarajevo i Vojvodina su odigrali nerešeno 1:1, pa se pristupilo izvođenju jedanaesteraca. Momci u bordo dresovima bili su nepogrešivi sa bele tačke, dok su na drugoj strani dvojica igrača Novosadjana bili neprecizni, pa je Sarajevo slavilo sa 4:2 i plasiralo se u finale.

I drugi polufinalni susret na Kupu prijateljstva evropskih klubova 2018 odlučen je penalima. Partizan i Espanjol su odigrali nerešeno 2:2, a crno-beli su trijumfovali nakon boljeg izvodjenja jedanaesteraca – 3:2.

U velikom finalu nije bilo golova. Sarajevo i Partizan su odigrali 0:0, pa je i poslednji i najvažniji meč na turniru odlučen penalima. Apsolutni heroj penal serije bio je golman Sarajeva Belmin Dizdarević koji je u sedmoj seriji prvo postigao gol sa bele tačke, a zatim i odbranio šut igraču Partizana i tako doneo pobedu svom timu – 6:5. Ostaće zabeleženo da je Sarajevo postalo prvi šampion Kupa prijateljstva evropskih klubova.

Martin Novaković iz Partizana je proglašen za najboljeg igrača turnira. Novaković je postigao ukupno 3 gola tokom takmičenja, pa je tako i podelio nagradu za najboljeg strelca turnira zajedno sa Dejanom Zukićem iz Vojvodine i Erikom Rafaelom Baraganom iz Espanjola.

Nagrada za najboljeg golmana potpuno zasluženo otišla je u ruke heroja finalne utakmice – Belmina Dizdarevića iz Sarajeva.

Kup prijateljstva 2019

U drugom izdanju Kupa prijateljstva evropskih klubova došlo je do prve velike promene u formatu takmičenja. Po prvi put od osnivanja turnira smanjen je broj ekipa učesnika, a sve sa ciljem podizanja kvaliteta takmičenja. Tako je na Kupu prijateljstva evropskih klubova 2019 učestvovalo 12 ekipa, podeljenih u četiri grupe. Učesnici turnira bili su: Budućnost Podgorica, Crvena zvezda, Dinamo Zagreb, Maribor, Olimpija, Osijek, Partizan, Sarajevo, Sloboda Tuzla, Vardar, Vojvodina i Željezničar.

Druga velika promena na turniru odnosila se na uvođenje četvrtfinala, pa su tako po dve najbolje ekipe iz svake grupe prošle u nokaut fazu takmičenja. U četvrtfinalnim mečevima, Partizan je savladao Olimpiju sa 1:0, Sarajevo je nadigralo svog najvećeg rivala Željezničar rezultatom 3:1, Dinamo je minimalnim rezultatom pobedio Osijek sa 1:0, dok je Vojvodina nakon boljeg izvođenja penala eliminisala Crvenu zvezdu 0:0 (5:4).

U prvom polufinalu gledali smo reprizu prošlogodišnjeg finala i novi okršaj Partizana i Sarajeva. Ovoga puta crno-beli su bili uspešniji pošto su slavili rezultatom 2:0 i plasirali se u svoje drugo uzastopno finale na Kupu prijateljstva evropskih klubova. Drugo polufinale donelo je duel starih rivala Vojvodine i Dinama, a bolji su bili Novosađani koji su pobedili sa 1:0.

I upravo je Vojvodina osvojila Kup prijateljstva evropskih klubova 2019 pošto je u finalu pobedila Partizan posle boljeg izvođenja jedanaesteraca – 0:0 (4:2). U penal seriji, Cvetojević i Šimun su bili neprecizni kod crno-belih, dok su svi igrači Novosađana pogađali sa bele tačke.

Vojvodina je tako po drugi put osvojila prestižni regionalni turnir, dok je Partizan drugu godinu zaredom izgubio finalnu utakmicu na penale.

Za MVP-a turnira proglašen je golman Vojvodine Stefan Dražić, a isti igrač je takođe dobio nagradu i za najboljeg golmana turnira. To je prvi put u istoriji takmičenja da je jedan igrač osvojio dve od tri individualne nagrade. Nagrada za najboljeg strelca na Kupu prijateljstva 2019 pripala je napadaču Partizana Savu Arambašiću koji je završio turnir sa 3 postignuta gola.

Kup prijateljstva 2021

Nakon godinu dana pauze zbog pandemije korona virusa, Kup prijateljstva je ponovo održan početkom juna na Zlatiboru.

Format turnira je ostao isti kao i 2019. godine, pa je tako 12 ekipa iz regiona bilo podeljeno u 4 grupe. Učesnici Kupa prijateljstva 2021 bili su: Akademija Pandev, Borac Banja Luka, Crvena zvezda, Dinamo Zagreb, OFK Titograd, Partizan, Sarajevo, Sloboda Tuzla, Sloboda Užice, Spartak Subotica, Vojvodina i Željezničar.

Po dve najbolje ekipe iz svake grupe plasirale su se u četvrtfinale takmičenja, a već na samom početku eliminacione faze videli smo veliki derbi izmedju Partizana i Dinama. Posle sjajne utakmice i nerešenog ishoda 2:2, Dinamo je prošao dalje nakon boljeg izvodjenja penala – 4:3. U ostalim četvrtfinalnim duelima, Spartak iz Subotice je eliminisao Sarajevo sa 2:1, Crvena zvezda je bila bolja od Slobode iz Tuzle sa 3:0, dok je Željezničar nakon penala eliminisao branioca trofeja Vojvodinu – 1:1 (8:7).

Na red su došli polufinalni mečevi, a tamo je Dinamo savladao Spartak iz Subotice minimalnim rezultatom 1:0, dok je Crvena zvezda upisala najveću pobedu ikada zabeleženu u polufinalu Kupa prijateljstva pošto je sa čak 7:0 pobedila Željezničar.

Tako smo u velikom finalu dobili balkanski klasik i okršaj Crvene zvezde i Dinama.

Sama utakmica izazvala je veliku pažnju javnosti, a tribine na stadionu Švajcarija na Zlatiboru bile su ispunjene do poslednjeg mesta. Crvena zvezda je na kraju odnela pobedu rezultatom 2:0 i tako po treći put postala šampion Kupa prijateljstva. Crveno-beli su pitanje pobednika rešili već na samom početku utakmice, pošto su oba gola postigli u prvih šest minuta. Strelci za beogradski tim bili su kapiten Nikola Knežević u 3. minutu i Mirko Nikolašević u 6. minutu.

Crvena zvezda je osvojila Kup prijateljstva 2021 na izuzetno domantan način pošto je završila turnir sa svih 5 pobeda i gol razlikom 19:0.

Zvezdin golgeter Aleksandar Kahvić dobio je nagradu za najboljeg strelca turnira. Kahvić je postigao čak 8 golova na Soccerbet Kupu prijateljstva i tako postavio novi rekord turnira. Za najboljeg igrača turnira proglašen je kapiten Dinama iz Zagreba Tomislav Duvnjak koji je predvodio Modre do finala takmičenja. I za kraj, najbolji golman Soccerbet Kupa prijateljstva 2021 je čuvar mreže Crvene zvezde Bogdan Marinković koji je pomogao crveno-belima da završe turnir bez primljenog gola.

Kup prijateljstva 2022

Četvrti po redu Kup prijateljstva održan je od 7. do 12. juna na Zlatiboru gde je još jednom okupio najtalentovanije fudbalere iz celog regiona.

Prestižni fudbalski turnir za igrače mlađe od 19 godina je zadržao isti format takmičenja kao i u prethodne dve godine, pa je tako 12 najboljih klubova iz regiona bilo podeljeno u 4 grupe.

Učesnici Soccerbet Kupa prijateljstva 2022 bili su su: Akademija Pandev, Crvena zvezda, Dinamo Zagreb, Olimpija Ljubljana, Osijek, Partizan, Sarajevo, Sloboda Tuzla, Sutjeska, Vardar, Vojvodina i Željezničar.

Nakon veoma uzbudljivih mečeva u grupnoj fazi, po dve najbolje ekipe iz svake grupe plasirale su se u četvrtfinale, a već na startu eliminacione faze videli smo neke zaista sjajne duele.

Vojvodina je posle velike borbe eliminasala Sutjesku rezultatom 1:0, dok je Crvena zvezda tek posle ponal drame uspela da savlada ekipu Akademije Pandev – 1:1 (penalima 7:6). Dinamo Zagreb je golom pet minuta pre kraja utakmice eliminisao Vardar sa 1:0 i tako zakazao novi duel sa Crvenom zvezdom, dok je u poslednjem četvrtfinalnom duelu Partizan bio ubedljiv protiv Željezničara – 3:0.

Prvi polufinalni par bio je repriza prošlogodišnjeg finala i novi okršaj Crvene zvezde i Dinama. Ovoga puta, Dinamo se revanširao svom velikom rivalu za poraz minulog leta i sa ubedljivih 3:0 se plasirao u svoje drugo uzastopno finale Kupa prijateljstva.

U drugom polufinalnom okršaju, Vojvodina je posle sjajne igre savladala Partizan sa 3:1 i domogla se meča sa trofej.

Po treći put u istoriji takmičenja, pobednik finalne utakmice bio je rešen penalima. Dinamo i Vojvodina su odigrali nerešeno – 1:1, a Vojvodina je na kraju slavila posle boljeg izvodjenja jedanaesteraca – 5:4. Heroj Novosađana bio je golman Ognjen Bogunović koji je odranio penal već u prvoj seriji i tako doneo ključnu prednost svom timu.

Vojvodina je tako po treći put osvojila prestižni pehar, a Novosađani su se ujedno i izjednačili sa Crvenom zvezdom po broju titula na Kupu prjateljstva.

Za najboljeg igrača turnira proglašen je defanzivac Dinama Jakov Gurlica koji je zaista bio pravi komandant odbrane Modrih tokom celog takmičenja. Dinamo je za ceo turnir primio samo jedan gol.

Nagradu za najboljeg golmana Soccerbet Kupa prijateljstva 2022 dobio je čuvar mreže Vojvodine i heroj finala Ognjen Bogunović. Talentovani golman je u finalu turnira imao nekoliko fantastičnih odbrana, a na kraju je i rešio pitanje pobednika tako što je odbranio udarac igrača Dinama Vrbančića u penal seriji.

Najbolji strelac turnira ove godine bio je Lenny Ilečić iz Dinama koji je postigao ukupno 5 golova. Pamtiće se njegova partija iz polufinala kada je postigao het-trik i tako doneo svom timu veliku pobedu u meču protiv Crvene zvezde, a Ilečić je takođe bio jedini strelac za Dinamo u velikom finalu.

Kup prijateljstva 2023

Soccerbet Kup prijateljstva 2023 održan je od 6. do 11. juna na Zlatiboru, a turnir je obeležila ekipa Partizana koja je prvi put u svojoj istoriji uspela da se domogne pehara.

Kao i prethodnih sezona, turnir je bio organizovan za igrače do 19 godina, a zadržan je i isti format takmičenja, pa je na turniru učestvovalo ukupno 12 ekipa, podeljenih u 4 grupe.

Učesnici Soccerbet Kupa prijateljstva 2023 bili su su: Akademija Pandev, Borac Banja Luka, Crvena zvezda, Maribor, Osijek, Partizan, Sarajevo, Sloboda Tuzla, Šibenik, Sutjeska, Vojvodina i Željezničar.

U grupnoj fazi takmičenja viđeni su neki vrlo uzbudljivi mečevi, ali i velika iznenađenja, što je najavilo veoma interesatne okršaje u četvrtfinalu.

U prvom četvrtfinalu, Osijek je savladao Šibenik sa 2:0 i tako potvrdio odličnu formu na turniru. Nešto kasnije, najprijatnije iznenadjenje turnira Borac iz Banja Luke još jednom je uspeo da sačuva svoju mrežu tako što je eliminisao Akademiju Pandev u četvrtfinalu minimalnim rezultatom 1:0. Zanimljivo je spomenuti da Borac iz Banja Luke nije primio niti jedan gol na turniru sve do polufinala.

Crvena zvezda je lako preskočila svoju prepreku u četvrtfinalu, pošto je sa 4:0 nadigrala Željezničar, dok je u poslednjem četvrtfinalnom okršaju i svojevrsnom derbiju ove faze takmičenja, Partizan pobedio aktuelnog šampiona Vojvodinu sa 3:1.

Prvi polufinhalni okršaj doneo je još jedno veliko izenađenje na Soccerbet Kupu prijateljstva 2024, pošto je Osijek savladao trostrukog osvajača krune Crvenu zvezdu sa 1:0. Heroj utakmice bio je napadač Osijeka Lugarić koji je u 52. minutu sjajno reagovao posle kornera i glavom smestio loptu u mrežu rivala. Osijek se tako drugi put u svojoj istoriji plasirao u finale prestižnog takmičenja.

U drugom polufinalu, Partizan je pobedio Borac sa 2:0, golovima Totića u 3. minutu i Petrušića u 59. minutu. Partizan se tako po treći put plasirao u veliko finale Soccerbet Kupa prijateljstva.

Finale Soccerbet Kupa prijateljstva 2024 bilo je sigurno jedno od najzanimljivih u istoriji takmičenja. Osijek je na poluvremenu vodio sa 1:0 golom Solića, a Partizan je već u uvodnih 15 minuta drugog poluvremena uspeo da preokrene rezultat. Prvo je Alilović u 54. minutu izjednačio rezultat, da bi samo 3 minuta kasnije Jovanović doneo prednost crno-belima – 2:1.

Osijek je već u 65. minutu poravnao rezultat na 2:2 preko svog najboljeg strelca Lugarića, ali slavlje belo-plavih nije dugo trajalo. Partizan je ponovo stigao do prednosti u 69. minutu preko Dušana Jovanovića koji je svojim drugim golom na meču ujedno i postavio konačan rezultat – 3:2.

Partizan je tako posle dva izgubljena finala konačno uspeo da dođe do prestižnog pehara iz trećeg pokušaja.

Za najboljeg igrača turnira proglašen je napadač Partizana Dušan Jovanović koji je ujedno bio i heroj finalne utakmice pošto je sa dva gola predvodio crno-bele do prve titule Kupa prijateljstva.

Takođe, Jovanović je osvojio i nagradu za najboljeg strelca turnira. Centarfor Partizana je postigao ukupno 5 golova na turniru od kojih će se sigurno najviše pamtiti poslednja dva koja je dao u finalu.

Nagradu za najboljeg golmana Kupa prijateljstva 2023 dobio je čuvar mreže Borca iz Banja Luke Vuk Nikolić koji je bio možda i najzaslužniji što je njegova ekipa stigla do polufinala. Nikolić nije primio niti jedan gol u grupnoj fazi, a takođe je uspeo da sačuva svoju mrežu i u četvrtfinalu.